SZKOŁA PAMIĘTA

Wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami  wzięli udział w pieszej wycieczce pod Głaz  Lotników Brytyjskich w ramach uczestnictwa w akcji „Szkoła pamięta” , która polega między innymi na  odwiedzaniu lokalnych miejsc pamięci i poznawania związanych z nimi historii.

Młodzi ludzie uczestniczyli w niecodziennej lekcji przeszłości – Pan Daniel Bogusławski, nauczyciel matematyki, a jednocześnie autor książki „Kartki z dziejów wsi Żdżary”, przypomniał tragiczne wydarzenie z nocy 14/15 sierpnia 1944 roku, kiedy zestrzelony przez niemiecką artylerię angielski samolot Liberator ze 178. Dywizjonu RAF (Królewskich Sił Powietrznych), lecący z pomocą walczącej w powstaniu Warszawie,rozbił się na polach Żdżar. W wyniku katastrofy zginęło siedmiu młodych żołnierzy: pięciu Brytyjczyków i dwóch Południowoafrykańczyków, których groby znajdują się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie i co roku odwiedzane są przez społeczność naszej szkoły podczas obchodów brytyjskiego Dnia Pamięci (Remembrance Day ).

W 1992 roku Pan Daniel Bogusławski na miejscu wojennej tragedii wkopał wraz z uczniami głaz upamiętniający to zdarzenie, znajduje się tam do dziś. Przy monumencie otoczonym ozdobnym drewnianym płotem uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd bohaterom naszej małej Ojczyzny, a jednocześnie patronom szkoły noszącej od 1998 roku imię Lotników Brytyjskich.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie święta Wszystkich Świętych, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Previous Article
Next Article