,,Zło dobrem zwyciężaj’’

27 lutego 2018 r. uczniowie   Szkoły Podstawowej im. Lotników Brytyjskich w Żdżarach wzięli udział w programie profilaktycznym ,,Zło dobrem zwyciężaj’’, podczas którego wystąpił Wiesław ,,Blacha‘’ Błażkiewicz – artysta , muzyk, perkusista i działacz społeczny, a także laureat wielu festiwali muzycznych. „Blacha” skończył studia muzyczne na wydziale perkusji, zaś muzyczną drogę rozpoczął na początku lat 80-tych z punkową kapelą ,,Gzyms’’, wygrywając festiwal muzyków rockowych ,,Rockosz’’ w Bielsku Białej. W 1984 roku wygrał Przegląd Młodych Talentów ,,Zima z Rockiem’’ oraz  wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu w Jarocinie.

Przed młodą publicznością  Żdżarach  Wiesław Błaszkiewicz zaprezentował  blisko dwugodzinny prekursorski program  zawierający  swoistą autobiografię opowiedzianą z aktorskim zacięciem i  ilustrowaną po mistrzowsku dźwiękami perkusji. Podzielił się swoimi dramatycznymi życiowymi doświadczeniami: walką z nałogiem narkotykowym, a później z nowotworem złośliwym- chłoniakiem, podkreślając   wartość ludzkiego  istnienia. Artysta w swej emocjonującej słowno-muzycznej opowieści poruszył doniosłe zagadnienia związane ze sztuką mówienia NIE, temu , co złe, umiejętnością bycia asertywnym, nieuleganiu emocjom, które mogą w jednej chwili przekreślić  nasze życiowe  szanse i zniszczyć marzenia o przyszłości. Motywem przewodnim spotkania były muzyka oraz powracające, skłaniające do refleksji, pytanie: ,, CZY WARTO? Muzyk  zachęcał młodzież do realizowania swych pasji, odkrywania w sobie talentów, wypełniania wolnego czasu  tym, co dobre i pożyteczne. Podczas programu  zapraszał młodych ludzi do wspólnej zabawy: grania na perkusji, wyrażania poprzez instrument  czy taniec  swoich  stanów emocjonalnych, o których  tak trudno jest  mówić , również dorosłym.-,,(…) Jeżeli mogę swoim świadectwem  uratować choć jedną duszę, to i tak jest to sukces! (…) W tych spotkaniach  nie ma ściemy czy jakiegokolwiek oszustwa, jest  prawda, szczerość  i dobro. (…) Robię, co mogę , żeby ustrzec innych i pokazać, że życie to Największa Wartość  Jaką Mamy’’- mówi Wiesław ,, Blacha ‘’Błaszkiewicz.

Niecodzienna i awangardowa  forma programu profilaktycznego  stała się swoistym ,,katharsis’’ dla młodych ludzi, uświadomiła im tragiczne skutki nałogów i uzależnień. Autor programu, dokonując moralnego obrachunku z własną przeszłością , zwrócił uwagę  na wszechobecne zło, które podpowiada bezrefleksyjne, niewłaściwe wybory. Trzeba wówczas pamiętać o zasadzie: ,,Zło dobrem zwyciężaj’’.

Previous Article
Next Article