Wycieczka do Krakowa

12 czerwca uczniowie klas IV i VI wraz z nauczycielami Anną Grabowską oraz Dorotą Szutką przebywali na wycieczce w Krakowie.
Wzięli udział w rejsie statkiem po Wiśle szlakiem krakowskich legend, a nasza uczennica klasy IV Oliwia Buch zagrała w inscenizacji legendy o smoku wawelskim polską księżniczkę Wandę, tę samą, która nie chciała Niemca za męża. Uczniowie odwiedzili kościół na Skałce, pełniący rolę panteonu narodowego, w którym spoczywają między innymi Jan Długosz – wielki polski kronikarz, a także wybitni pisarze, malarze, muzycy i poeci: Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski i Czesław Miłosz. Uczniowie odwiedzili także sadzawkę św. Stanisława, miejsce, w którym porzucone zostały według legendy rozczłonkowane zwłoki św. Stanisława.
Następnie grupa zwiedziła katedrę na Wawelu, gdzie pochowani są prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów, wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi. Spoczywają tu zwłoki księcia Józefa Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszki, prochy Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Naczelnika Państwa i Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, a także generała broni Władysława Sikorskiego. Uczniowie odwiedzili także Dzwon Zygmunta, ufundowany przez Zygmunta I Starego, drugi co do wielkości, po dzwonie w Licheniu, dzwon polski, którego serce waży 365 kg i bije w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski.
Uczestnicy wycieczki uczestniczyli również w odsłonięciu ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim. Jest to największa w Europie gotycka nastawa ołtarzowa składająca się z ponad 200 figur wyrzeźbionych z litych kloców lipowych. Ołtarz , dzieło mistrza z Norymbergii, ukazuje Zaśnięcie Marii Panny, zaś na ruchomych skrzydłach znajdują się sceny z życia Matki Boskiej.
Uczniowie zajrzeli też do najmniejszej na świecie fabryki cukierków – CiuCiu Cukier Artist, gdzie przyglądali się pokazowi wyrabiania słodyczy według technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII wieku oraz wzięli udział w warsztatach samodzielnego wyrabiania lizaków.
W pociągu z Krakowa do Tarnowa był czas na przegląd zakupionych pamiątek i konsumpcję własnoręcznie stworzonych lizaków. Wycieczka – palce lizać!

Previous Article
Next Article