WYCIECZKA DO KRAKOWA

W dniu 30.09.2021.r. uczniowie klas I-VI uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Uczniom towarzyszyli w charakterze opiekunów: Ewa Buczek, Agnieszka Stachowicz, Małgorzata Majka, Dorota Szutka, Tomasz Lesiak, oraz rodzice.

Trasa wycieczki obejmowała:  

– ulicę Floriańską ze słynnym Barbakanem

– kościół św Franciszka

– rynek Starego Miasta

– Sukiennice

– Ratusz

– pomnik Adama Mickiewicza

– kościół Mariacki

– Wawel

Po przyjeździe do Krakowa udaliśmy się z przewodnikiem zwiedzać Stare Miasto. Barbakan – pozostałość średniowiecznych fortyfikacji. Drogę do Starego Miasta otworzyła nam Brama Floriańska – jedyna pozostałość średniowiecznych murów, jak przeszliśmy przez nią zobaczyliśmy figurę św. Floriana. Ulica Floriańska zaprowadziła nas prosto do Rynku – serca Krakowa. Wychodząc z Rynku natknęliśmy się na kościół Mariacki. Z jego wieży usłyszeliśmy hejnał i poznaliśmy legendę o trębaczu, który ostrzegł miasto przed najazdem tatarskim. Zobaczyliśmy na Rynku Sukiennice – dawną galerię handlową.

Ponadto zwiedziliśmy kościół św. Franciszka przy ulicy Franciszkańskiej, szczególną uwagę zwróciliśmy na witraże wg projektu Stanisława Wyspiańskiego oraz polichromie.  

Następnie udaliśmy się na obiad do restauracji przy ulicy Stolarskiej. Po obiedzie czekał na nas Wawel – dawna siedziba królów w czasie największego rozkwitu naszej ojczyzny. Na Wawelu zwiedziliśmy komnaty królewskie oraz arrasy.

Powrót z Wawelu był bardzo ciekawy gdyż odbył się przez Smoczą Jamę. Zejście w dół wymagało podobnych umiejętności jak wejście na latarnię morską. Okrągłe schody no a potem krótkie przejście po pieczarze i już byliśmy na nadwiślańskich bulwarach. Tu spotkaliśmy smoka, który co kilka minut ział ogniem.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Z żalem żegnaliśmy Kraków, który odcisnął w naszych sercach swój ślad.

Previous Article
Next Article