Wycieczka do Krakowa

22 maja 2019 roku uczniowie klas VII, VIII oraz III gimnazjum wraz z nauczycielami Anną Grabowską Dorotą Szutką i Haliną Wantuch przebywali na wycieczce w Krakowie. Młodzież odwiedziła Bazylikę pw. św. Michała Archanioła i św. Stanisława , Bpa i M., gdzie – jak podaje kronikarz Wincenty Kadłubek – w 1079 roku pod mieczem króla Bolesława Śmiałego zginął biskup krakowski Stanisław. W Panteonie Narodowym obok świątyni uczniowie oddali hołd wielkim nazwiskom naszej kultury, m. in.: Janowi Długoszowi, Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu, Stanisławowi Wyspiańskiemu, Jackowi Malczewskiemu, Karolowi Szymanowskiemu i Czesławowi Miłoszowi, których krypty tworzą „Palladium dla uczczenia popiołów zasłużonych w Narodzie mężów”.
W kościele św. św. Piotra i Pawła uczniowie odwiedzili grób Sławomira Mrożka, dramatopisarza, prozaika, satyryka, jednego z najbardziej znanych na świecie pisarzy, autora ,, Tanga’’ i „Emigrantów”, który urodził się w Borzęcinie niedaleko Tarnowa.
Atrakcją była też Smocza Jama, jaskinia krasowa w obrębie zrębu Wawelu, licząca 136 kręconych schodów o długości ok. 21 metrów, z którą wiąże się legenda o Smoku Wawelskim.
Uczniowie odwiedzili również kościół Mariacki, świątynię gotycką z przełomów wieku XIV i XV, należącą do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski ze słynnym ołtarzem, poliptykiem liczącym 13 na 13 m , dedykowanym Marii, wykonanym w latach 1477-89 przez Wita Stwosza, artystę Krakowa i Norymbergii oraz witrażami Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera.
Wieczorem młodzież obejrzała w Starym Teatrze przedstawienie „Szewcy” na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Justyny Sobczyk – „dynamiczny spektakl , oparty w dużej mierze na improwizacjach, oscylujący między prawdą bezpośredniego wyznania a literacką fikcją z niezwykłym koncertem na 3 maszyny do szycia, szydło i szpilor w wykonaniu Sajetana – Michała Majnicza i dwóch Czeladników- Szymona Czackiego i Martyny Krzysztofik”. W spektaklu wystąpili także artyści krakowskiej sceny teatralnej Małgorzata Zawadzka i uznany aktor filmowy Radosław Krzyżowski, a obok nich pojawili się aktorzy niepełnosprawni, co stanowi swoiste „novum” wyrażające Witkacowskie odejście od normy w sztuce.
Przed spektaklem uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych, poprowadzonych przez Maję Luxenberg, teoretyka i animatora Starego Teatru, pomagających zrozumieć problematykę spektaklu i jego wybrane zagadnienia, poszerzających kontekst interpretacyjny i wprowadzających w tło historyczne dramatu.
Młodzież zwiedziła też Muzeum Interaktywne /Centrum Edukacji Teatralnej MICET znajdujące się w budynku Narodowego Starego Teatru w Krakowie w zaadaptowanych przestrzeniach XIII-wiecznych piwnic , przybliżające historię teatru i ukazujące twórczość znanych polskich artystów od XIX do XXI wieku oraz Jamę Michalika, modernistyczną kawiarnię i z końca XIX wieku, będącą miejscem spotkań krakowskich artystów Młodej Polski.

Previous Article
Next Article