WIECZOREK „Z DZIEJÓW WSI ŻDŻARY”

W dniu 13 lutego w  naszej szkole odbyło się spotkanie z Danielem Bogusławskim, autorem książki pt. ,, Kartki z dziejów wsi Żdżary, w którym uczestniczyły władze gminy Czarna: Artur Fronc , dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Czarnej, Piotr Warżała, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Czarnej, a także sołtys Żdżar Karolina Świerczek. Spotkanie zostało zorganizowane przez Ewę Buczek – nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej oraz Halinę Wantuch – nauczycielkę języka angielskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Żdżarskiej „RAZEM”. Uczniowie oraz starsi  mieszkańcy miejscowości  mogli  poznać proces powstawania dzieła, którego  pomysł narodził się trzydzieści lat temu, podczas odwiedzin chłopskich chat i wysłuchiwania wspomnień oraz  opowieści gospodarzy. Autor zbierał informacje, a zapiski chował do szuflady – z nich ułożyła się książka. Daniel Bogusławski podzielił się ze słuchaczami informacją dotyczącą  najnowszego znaleziska – monety pochodzącej  z miejsca katastrofy angielskiego Liberatora, który z siedmioma lotnikami na pokładzie  rozbił się w Żdżarach, lecąc z pomocą Powstańcom Warszawy, w sierpniu 1944 roku. W tym miejscu znajduje się pamiątkowy głaz wkopany przez  autora książki wraz z uczniami w 1991 roku. Pisarz podkreślił znaczenie przeszłości i świadomości swych korzeni w życiu człowieka i narodu. Dyrektor Grzegorz Markowicz zachęcił uczniów do rozmów ze swoimi babciami i dziadkami i utrwalania ich wypowiedzi na nowoczesnych nośnikach – telefonach, smartfonach , czy  dyktafonach, bo w ten sposób możemy ocalać od zapomnienia  przeszłość,  a jej  znajomość jest przejawem  lokalnego patriotyzmu. Pozycja „Kartki z dziejów wsi Żdżary” została wydana w 2018 roku i zawiera  historię miejscowości, której początki sięgają XV wieku. W pracy autor prezentuje m. in. mapy katastralne,  zdjęcia, protokoły ksiąg ziemskich i parafialnych, fragmenty kronik. Na uwagę zasługuje m. in. oświadczenie nieżyjącej już  Julii Barnaś o uratowaniu  przez mieszkańców Żdżar w czasie  wojny pięciorga  żydowskich dzieci.

Daniel Bogusławski jest pasjonatem historii i nauczycielem matematyki.  Pochodzi z Dolnego Śląska, , studiował na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2005 roku został odznaczony medalem „Pro Memoria” przyznawanym za szczególne zasługi w ocalaniu pamięci o ludziach i ich  czynach w walce o niepodległość Polski w  czasie II wojny światowej i po jej  zakończeniu.

W drugiej części  spotkania odbył się konkurs wiedzy o historii Żdżar,  w którym I miejsce zdobył Krystian Tarchała, uczeń klasy VIII , zaś II  zajęła Natalia  Rynkar , a III -Oliwia Michoń – uczennice klasy VI.

Ogłoszono również wyniki w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „Żdżary – moja mała Ojczyzna”. W kategorii klas I–III przyznano nagrody :

I miejsce- Amelia Jamróg

II miejsce-Aleksandra Pietraszewska

III miejsce-Emilia Szponder

Wyróżnienia otrzymali: Lucas Hillbruner , Wiktoria Zdeb i  Martyna Jaworska.

W kategorii klas IV- VIII  I miejsce zdobyła Iwona Tarchała, II miejsce – Oliwia Michoń ,zaś III miejsce – (ex aequo) Oliwiia Buch i Malwina Bukała. Wyróżnienia otrzymali : Dominika Michoń i Jakub Korpal.

Organizatorzy  spotkania  składają serdeczne podziękowanie sponsorom: Państwu Joannie i Waldemarowi  Stańcom – właścicielom firmy transportowej PIL – TRANS , Państwu  Agnieszce i Damianowi  Sztorcom – właścicielom sklepu spożywczo-przemysłowego w Żdżarach oraz księdzu Bogusławowi Woźniakowi za pomoc w przygotowaniu poczęstunku oraz zakupie nagród dla uczniów.

Previous Article
Next Article