Projekt „Irlandia w szkole” w Zespole Szkół im. Lotników Brytyjskich w Żdżarach

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do projektu „Irlandia szkole”, organizowanego przez Fundację Kultury Irlandzkiej pod patronatem Konsulatu Irlandii w Poznaniu.

W ramach projektu: 17 marca 2017r. w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Uroczystość tę przygotowała grupa uczennic z klasy drugiej gimnazjum realizująca projekt gimnazjalny pod hasłem „Święty Patryk i nie tylko – poznajemy Irlandię”. Rozpoczęliśmy od przedstawienia życiorysu patrona Irlandii, który zasłużył na to miano dzięki temu, że nawrócił pogańskich mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo. Kolejna porcja informacji dotyczyła znaczenia poszczególnych kolorów na fladze państwowej, godła państwowego oraz trójlistnej zielonej koniczyny, która stała się nieformalnym symbolem Irlandii. Zapoznaliśmy się również z legendą o leprechaunie oraz z tradycyjnym tańcem irlandzkim. Następnie, dzięki prezentacji multimedialnej, mogliśmy podziwiać charakterystyczny dla Zielonej Wyspy krajobraz złożony z wiecznie zielonych pól i klifowych urwisk.

13 czerwca w naszej szkole uczciliśmy urodziny Williama Butlera Yeatsa – jednego z najwybitniejszych irlandzkich twórców przełomu XIX i XX wieku (taki irlandzki Mickiewicz).  Uczennice klasy III gimnazjum w formie prezentacji przedstawiły życiorys poety, a następnie recytowały wiersze Yeatsa po angielsku i w polskim tłumaczeniu. Do czytania poezji prowadzące zachęciły również innych uczestników spotkania. Jako pierwszy zgłosił się Dyrektor naszej szkoły pan Grzegorz Markowicz, a za jego przykładem kilkoro uczniów zaprezentowało swoje umiejętności recytatorskie. Było bardzo miło!!!

Koordynatorem projektu była Pani Halina Wantuch nauczyciel j. angielskiego

Previous Article
Next Article