Irlandia w Żdżarach

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Lotników Brytyjskich w Żdżarach w ramach realizacji programu ,,Irlandia w szkole” obchodzono uroczyście  Dzień Świętego Patryka, czyli irlandzkie święto narodowe. Program został zrealizowany już  po raz drugi w wyniku współpracy szkoły z Fundacją Kultury Irlandzkiej w Poznaniu. Uczniowie klas szóstej i siódmej szkoły podstawowej oraz  drugiej i trzeciej gimnazjum uczestniczyli w lekcji kulturowej o Irlandii, zaś dzieci z klas młodszych oraz przedszkolaki obejrzeli film animowany pt. ,,Patryk – dzielny pastuszek”. W tym dniu rozstrzygnięty został także konkurs na najciekawszy kapelusz Leprikona – popularnego skrzata z mitologii irlandzkiej, noszącego zielony kapelusik  z koniczynką. Ze względu na wysoki poziom prac nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy zmagań konkursowych. Obchodom irlandzkiego święta towarzyszyła wystawa prac plastycznych. Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum i klasy siódmej szkoły podstawowej namalowali pejzaże irlandzkie, zaś gimnazjaliści z drugiej  klasy  przygotowali plakaty z okazji Dnia Świętego Patryka. Szóstoklasiści  lepili Leprikony z modeliny i plasteliny, a czwartoklasiści i dzieci z oddziału przedszkolnego wykonali ilustracje do irlandzkiej legendy o Leprikonie i garncu złota.
W tym dniu każdy z uczniów, kto posiadał zielony element  stroju lub przyniósł jakiś gadżet charakterystyczny dla Irlandii, zapewnił sobie słodki upominek i brak odpytywania na lekcjach. Wszyscy uczestnicy święta otrzymali też – na szczęście – trójlistne koniczynki, które łączą się z legendą o św. Patryku i symbolizują Trójcę Świętą – trzy odrębne listki wyrastające z jednej łodygi i tworzące jedną roślinę. Legenda o koniczynie łączy się także z wypędzeniem węży z Irlandii. Węże nigdy nie pełzają po trójlistnej koniczynie, która stanowi lekarstwo na ich ukąszenie.
Święto zostało przygotowane przez nauczycielki języka angielskiego: Halinę Wantuch i Annę Chudy oraz  Ewę Buczek- nauczycielkę wychowania przedszkolnego i plastyki.

Previous Article
Next Article