Dzień Pamięci żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej

Delegacja Zespołu Szkół im. Lotników Brytyjskich w Żdżarach pod przewodnictwem Dyrektora Grzegorza Markowicza  wzięła po raz kolejny  udział w obchodach Dnia Pamięci o żołnierzach Państw Wspólnoty na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni przez Ambasadę Kanady w Polsce, która w tym roku była gospodarzem uroczystości.
Uroczystość zaszczycił swą obecnością   profesor Wojciech Narębski, żołnierz 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa i towarzysz broni kaprala Misia Wojtka.

Słowo wstępne wygłosił Kanadyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik Pascal Demers, zaś w języku polskim powtórzył je Brytyjski Konsul Honorowy w Krakowie Kazimierz Karasiński. Zebrani wysłuchali fragmentu Ewangelii św. Jana dotyczącego Przykazania  Miłości przeczytanego przez Pana Jeremy’ego Wallace’a, Charge d’Affaires Ambasady Kanady w Polsce i powtórzonego po polsku przez Księdza Kapelana Wojska Polskiego.
Akt Pamięci odczytali po angielsku zastępca Kanadyjskiego Attache Obrony w Polsce Major Michael Bernardo , a po polsku Attache Obrony Ambasady Brytyjskiej Pułkownik Simon Blake.

Delegacja  ze Żdżar, która przybyła z pocztem sztandarowym, w towarzystwie światowej dyplomacji oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie i British International School of Cracow,złożyła kwiaty pod Krzyżem Poświęcenia. Uczniowie i nauczyciele z przypiętymi do ubrań sztucznymi  makami, symbolem pamięci o żołnierzach I i II wojny światowej, oddali hołd poległym na ich ziemi siedmiu lotnikom Królewskich Sił Powietrznych RAF, których mogiły znajdują się na cmentarzu Rakowickim.

Na zakończenie uroczystości uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w uroczystym spotkaniu w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Brytyjski Attache Obrony w Polsce, Pułkownik Simon Blake i Brytyjski Konsul Honorowy w Krakowie Kazimierz Karasiński , wpisując się do Księgi Pamięci Zespołu Szkół im. Lotników Brytyjskich w Żdżarach ,wyrazili podziękowanie za dbałość placówki o pamięć o synach brytyjskiego narodu i zaangażowanie dzieci i młodzieży w ocalanie od zapomnienia tych, którzy oddali życie w imię wolności i pokoju.

Anna Grabowska

Previous Article
Next Article